T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul İstinye Devlet Hastanesi

Ameliyathane


Ameliyathane
 
Ameliyathanemiz 4 oda ve 4 ameliyat masası ile hizmet vermektedir.

Ameliyathanemiz hastanemizin C Blok 1. katında yer almaktadır. 4 adet ameliyat odası, genel anestezi almış hastaların ameliyat sonrası izlendiği uyandırma ünitesi, ameliyathanede kullanılacak ilaç ve malzemelerin temin edilebileceği malzeme deposu, steril malzeme deposu, cerrahi personelin ve anestezi biriminin soyunma ve dinlenme odaları mevcuttur.
 
Her ameliyat odasında 1 ameliyat masası, anestezi cihazı, çelik malzeme dolabı, 2 adet ameliyat lambası, koter, aspiratör cihazı mevcuttur. Ayrıca dijital saat, genel aydınlatma, ameliyat lambaları kontrol düğmesi, ısı-nem göstergeleri ve telefon bulunmaktadır. Odalarda merkezi sistem oksijen, azot protoksit, 4-8 bar basınçlı hava (anestezi ve cerrahi cihazlar için) ve vakum sistemleri mevcuttur.
 
Ameliyathanemizde teknolojik cihazlar, dalında deneyimli doktor-anestezi ve hemşire ekibiyle günlük ortalama 20 ameliyat yapılmaktadır.
 
Tüm ameliyat odalarında HEPA (High Efficiency Particulate Air) filtre mevcuttur. Düzenli aralıklarla partikül sayımı ve hava debisi ölçümü yapılmaktadır. Havalandırma sistemi ayrı bir jenaratörle beslenmektedir.