T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul İstinye Devlet Hastanesi

Hemodiyaliz


Hemodiyaliz
 
Tıpta, hemodiyaliz, fistül, greft ya da kateter adı verilen uygun bir vasküler giriş yolu kullanılarak hastadan alınan kanın, bir makina ve pompa yardımıyla diyalizör adı verilen bir süzgeçten (yapay böbrek) geçirilirken sıvı ve solüt içeriğini düzenleyerek hastaya geri verilmesine verilen addır. Genelde haftada 3 kez 4 saat süren seanslar şeklinde uygulanır. Hastanemizde hemodiyaliz ünitesi, cihazları ve eğitimli uzman personel mevcuttur.

Hemodiyaliz ünitemiz 1999 yılında kurulmuş ve kuruluşundan bu yana hastanemiz C Blok 2. katta hizmet vermeye devam etmektedir.
 
Ünitemizde merkezi ısıtma, soğutma ve bağımsız (portabl) oksijen ve aspiratör sistemleri ile diyaliz işleminde kullanılan 6 adet Fresenius 4008B model diyaliz cihazımız mevcuttur.
 
Hemodiyaliz ünitemizde toplam 6 yatak mevcut olup bu yataklardan biri Hepatit C rahatsızlığı olan hastalara hizmet vermektedir. Her hastamız seans esnasında kendisine özel tahsis edilmiş LCD televizyon ve kulaklık hizmetinden, seans sonunda ise sunulan yemek hizmetinden faydalanabilmektedir.
 
Sarıyer bölgesinde ikamet etmekte olan hastalarımızın evleri ile hemodiyaliz ünitemiz arasında transferlerini kolaylaştırmak için hastanemize ait bir minibüs ile servis hizmeti sunmaktayız.
 
Hastalarımız, diyaliz haricindeki her türlü sağlık problemlerinde yine hastanemiz bünyesinde faaliyet gösteren tüm branşların muayene hizmetlerinden yararlanabilmekte, ilgili uzman hekimler tarafından teşhis ve tedavileri yapılmaktadır.
 
Hemodiyaliz hastalarımızın belirli dönemlerde (genellikle aylık) yatırmaları gereken tahliller -laboratuar ve radyoloji tahlilleri- için hastanemiz bünyesinde yer alan laboratuar ve radyoloji ünitelerimiz kullanılmakta ve gerekli hizmetler aksatılmadan zamanında verilmektedir. Ünitemizden faydalanmakta olan hastalarımızın her türlü acil gereksinmelerinde tüm tıbbi branşlarımız hizmet vermeye hazırdır.
 
Hemodiyaliz ünitemizde nefrolog, hemodiyaliz sorumlu hekimleri ve hemodiyaliz sertifikalı hemşirelerden oluşan bir sağlık ekibimiz görev yapmaktadır.