Beslenme ve Diyet
31 Ekim 2022

BESLENME – DİYET POLİKLİNİĞİ

Beslenme ve Diyet Birimi Hastanemiz bünyesinde Klinik, Poliklinik ve Toplu Beslenme hizmetlerini yürütmektedir.

TOPLU BESLENME SİSTEMLERİ

Beslenme hizmetlerinin her aşamasında görev yapan diyetisyen, diğer tüm mutfak personelinin yönetimini, organizasyonunu ve denetimini sağlar. Hastane idaresi ile koordinasyonu, hastanenin yiyecek-içecek servisinin yönetim ve organizasyonunu yapar. Yiyecek içecek ihaleleri için gerekli teknik şartnameleri hazırlanmasında görev alır. Personelin ve hastalarının sağlıklı güvenilir beslenme ilkelerine uygun olarak beslenmesini planlar ve uygulamasını sağlar. Yiyecek ve içecek servisinde görev alan aşçı ve garsonların eğitimini organize eder.

POLİKLİNİK HİZMETLERİ

Diyet polikliniğinde; Diyabet, Böbrek Hastalıkları, Safra Kesesi Hastalıkları, Obezite, Mide ve Bağırsak Hastalıkları, Karaciğer Hastalıkları, Kabızlık, İshal, Pankreatit, Kalp ve Damar Hastalıkları, Kanser, Alerjik Hastalıklar, Gebe Beslenmesi, Çocuk Beslenmesi ve Sporcu Beslenmesi gibi konularda diyet verilmektedir.

DİYET POLİKLİNİĞİNE NASIL BAŞVURULUR ?

Diyet polikliniğine başvurmak isteyen kişiler öncelikle dahiliye uzmanına muayene olmalı ve gerekli tahlilleri yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonra öncelikli hastalar hariç sekreteryadan diyetisyen randevusu alınmalıdır. Yönlendirilen kişilerin yaşına, cinsiyetine, biyokimyasal değerlerine, klinik bulgularına ve hastalıklarına uygun diyet planlanmakta, takip gerektiren hastalar rutin aralıklarla takip edilmektedir.

KLİNİK VE TEDAVİ HİZMETLERİ;

Diyetisyen, hastanede yatan hasta ve refakatçilerin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlar. Hastaların hastalıklarına uygun alması gereken diyet listelerini hazırlar. Uygulanacak diyetlerin hastaya düzgün ve hijyenik bir şekilde servis edilmesini sağlar.